Miejski Dom Kultury „KOSZUTKA"

SĄSIAD POMOCNA DŁOŃ

Zapraszamy do udziału w konkursie.


Regulamin i karta zgłoszeń dostępna jest poniżej.
Kliknij aby pobrać

IV TURNIEJ TAŃCA FREESTYLE

Zapraszamy do udziału w turnieju.


Regulamin i karta zgłoszeń dostępna jest poniżej.
Kliknij aby pobrać


XV TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA


„I Ty możesz zostać poetą”
Miejski Dom Kultury “Koszutka” w Katowicach zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w XV Ogólnopolskim Turnieju Jednego Wiersza. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz wszystkich innych osób, które ukończyły przynajmniej 16 rok życia. Każdy kto spełnia te warunki może spróbować swoich poetyckich sił nadsyłając jeden wiersz o dowolnej tematyce (w trzech egzemplarzach!). Organizatorzy czekać będą na próbki poetyckich talentów do 20 kwietnia 2014. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w czerwcu br. w czasie Poetyckiej Nocy Świętojańskiej w MDK “Koszutka”. Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie wierszy, które nie były wcześniej publikowane ani nagradzane. Zgłoszone do konkursu utwory poetyckie nie mogą być podpisane, powinny być za to opatrzone godłem. W osobnej kopercie oznaczonej tym samym godłem należy załączyć swoje dane osobowe – imię, nazwisko, dokładny adres i numer telefonu. Jury przyzna nagrody pieniężne i wyróżnienia rzeczowe. Najlepsze wiersze zostaną opublikowane w wydawnictwie pokonkursowym. Wiersze należy nadsyłać na adres: Miejski Dom Kultury “Koszutka” w Katowicach, ul. Grażyńskiego 47, 40-126 Katowice, z dopiskiem Turniej Jednego Wiersza. Regulamin konkursu zamieszczony został na stronie internetowej: www.mdkkoszutka.pl I Ty możesz zostać poetą. Spróbuj!
Regulamin dostępny jest poniżej.
Kliknij aby pobrać


INFORMACJA

Miejski Dom Kultury "Koszutka" oraz Muzeum Historii Katowic zwraca się z prośbą o udostępnianie starych zdjęć z życia naszej dzielnicy, które przedstawiają wydarzenia, miejsca i ludzi. Udostępnione zdjęcia posłużą nam do przygotowania wystawy oraz publikacji katalogowej o Koszutce.
Zdjęcia z opisem miejsca wykonania oraz imieniem i nazwiskiem autora, bądź właściciela można dostarczyć do sekretariatu Miejskiego Domu Kultury "Koszutka" ul. Grażyńskiego 47 .Po wykorzystaniu, zreprodukowane (zeskanowane) zdjęcia oryginalne będą zwracane właścicielowi.
Udostępnienie fotografii do "Wystawy" jest równoznaczne z oświadczeniem Mieszkańca, że przysługują mu nieograniczone autorskie prawa osobiste i majątkowe do tych fotografii i że ponosi on wszelką odpowiedzialność za złamanie tych praw. W przypadku gdy na zgłoszonych zdjęciach widnieją rozpoznawalne osoby, Mieszkaniec jest zobowiązany uzyskać zgodę tych osób na opublikowanie i publiczną prezentację fotografii oraz przedstawić taką zgodę na piśmie.
SALON ARTYSTYCZNY

"Krąg Barbar Śląskich"
1 kwietnia (wtorek) o godz. 17.00

Zapraszają na spotkanie w dniu 1 kwietnia (wtorek) o godz. 17.00 z poetką i dziennikarką Gościa Niedzielnego Barbarą Gruszką-Zych oraz promocję wyboru wierszy pt. "Dowody na istnienie Ciemni". Prowadzenie Barbara Surmanowa. Spotkanie poprzedzi koncert w wykonaniu artystów IPiUM "Silesia" : Karoliny Wieczorek - sopran i Marcina Mogiła - fortepian. W programie: J. Strauss "Odgłosy wiosny", Pieśni F. Schuberta, muzyka fortepianowa F. Chopina. Wstęp wolny.

SALON ARTYSTYCZNY

"Spotkania z muzyką"
4 kwietnia (piątek) o godz. 17.00

O "Stabat Mater" Karola Szymanowskiego mówić będzie prof. Leon Markiewicz. W programie przewidziano również wysłuchanie omawianego dzieła. Prowadzenie Barbara Surmanowa. Wstęp wolny.

SKONCERT

"Muzyka - moja miłość"
6 kwietnia (niedziela) o godz. 17.00

Zapraszamy na koncert IPiUM "Silesia" z cyklu "Muzyka - moja miłość". Wystąpią: Daniel Egielman - gitara, Bianka Szalaty - gitara. W programie: F. Schubert - "Lob der Tränen" i "Fischermädchen"; J.S. Bach - Toccata z 6. Partity klawesynowej BWV 830; M.M. Ponce - Sonata III; B. Szalaty - Nostalgia, Hommage a Bach; Joaquin Rodrigo - Elogio de la guitarra Wstęp wolny.
AKADEMIA FILMU

"Jak Ślązak HENRYK SŁAWIK wszedł do światowej historii?"
8 kwietnia (wtorek) o godz. 17.00

Zapraszamy na spotkanie pt. "Jak Ślązak HENRYK SŁAWIK wszedł do światowej historii?" O Henryku Sławiku, wielkim, zapomnianym bohaterze Trzech Narodów opowiadać będzie Grzegorz Łubczyk, reporter, autor książek i filmu o H. Sławiku, b. Ambasador RP na Węgrzech. Decyzją sejmiku naszego regionu rok 2014 jest w woj. śląskim Rokiem Henryka Sła-wika. Pochodzący z Górnego Śląska (urodził się we wsi Szeroka, obecnie dzielnicy Jastrzębia Zdroju) Henryk Sławik w czasie II wojny światowej uratował na Węgrzech ok. 5 tys. Żydów i pomógł dziesiątkom tysięcy polskich uchodźców. To lista znacznie dłuższa niż ta Oskara Schindlera. Decyzja sejmiku jest podyktowana tym, że w 2014 przypada 120. rocznica uro-dzin i 70. rocznica śmierci Sławika. Jak zaakcentowali radni w przyjętej rezolucji w tej spra-wie, zamordowany w niemieckim obozie w 1944 r. Sławik był "bohaterem trzech narodów: polskiego, węgierskiego i żydowskiego". Zginął rozstrzelany przez Niemców, ze słowami "Jeszcze Polska..." na ustach.. Spotkanie będzie połączone z projekcją filmu pt. "Henryk Sławik. Polski Wallenberg" oraz promocją książek o Henryku Sławiku, autorstwa Grzegorza Łubczyka, a poprowadzi je Gabriela Łęcka (wstęp wolny).

KLUB PODRÓŻNIKA

"Londyn - nieznanym szlakiem"
15 kwietnia (wtorek) o godz. 17.00

Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Pasławskim, krakowskim podróżnikiem i fotoreporterem. Spotkanie pt. "Londyn - nieznanym szlakiem" odbędzie się w ramach cyklu "Klub Podróżnika". Oczywiście nie zabraknie Big Benu ani innych turystycznych i milenijnych atrakcji, ale przede wszystkim na pokazie multimedialnym zobaczymy Londyn mało znany - dzielnice pakistańskie i hinduskie, najstarsze doki tego miasta, w którym ongiś biło jego serce. Dzielnice, gdzie klimat XIX wiecznego Londynu sąsiaduje ze szklanymi wieżowcami banków i korporacji. Podróżnik opowie także o wielu innych interesujących miejscach, do których zazwyczaj nie docierają turyści, a z pewnością warto je zobaczyć. Spotkanie poprowadzi Gabriela Łęcka. (wstęp wolny).

WRĘCZENIE NAGRODY IM. M. ROŻKO

"Londyn - nieznanym szlakiem"
25 kwietnia (piątek) o godz. 17.30

Soroptimist International Klub Silesia Katowice oraz MDK "Koszutka" zapraszają na uroczystość wręczenia nagrody im. Marii Rożko "Chapeau bas", która odbędzie się 25 kwietnia (piątek) 2014 roku o godz.17.30 w Domu Kultury Koszutka w Katowicach ul. Grażyńskiego 47. Nagroda ma na celu uhonorowanie kobiet mieszkających i pracujących na Śląsku, które aktywnie działają na rzecz tutejszych środowisk kobiecych. Laureatką nagrody "Chapeau bas 2014" jest Dorota Stasikowska-Woźniak - dziennikarka, pisarka, była pełnomocniczka wojewody śląskiego ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, Prezeska Stowarzyszenia "Dress for Success". W trakcie uroczystości przedstawimy osiągnięcia międzynarodowej organizacji kobiecej Soroptimist International i naszego Klubu Silesia Katowice, a także przybliżymy sylwetkę patronki nagrody Marii Rożko. Laureatka nagrody zaprezentuje swoją najnowszą książkę "Mandragora". Wstęp wolny.
Z HISTORIĄ NA WESOŁO

28 kwietnia (poniedziałek) o godz. 17.00

MDK "Koszutka", doktoranci Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego i Jagiellońskiego pod patronatem naukowym prof. UŚ dr. hab. Dariusza Nawrota i dr. hab. Zbigniewa Hojki UŚ oraz Komitet Projektu Społecznego Rady Dzielnicy Koszutka zapraszają na spotkanie w dniu 28 kwietnia (poniedziałek) 2014r. o godz. 17.00. W programie mgr Damian Halmer UŚ - Kochaj brata swego, czyli o miłości, przyjaźni i polityce w czasach śląskich Piastów. Wstęp wolny.
Jeśli pragniesz, aby Twoje dziecko rozwijało się twórczo dobrze się przy tym bawiąc zapisz je na zajęcia w MDK "Koszutka"!

ZESPOŁY TANECZNE

Od najmłodszych lat warto inwestować w ruch i pasję dziecka. W naszym zespole "Reflex" tańczą dziewczynki w wieku 8-11 lat. W tym czasie poznają techniki hip hop i pop jednocześnie tworząc inscenizacje muzyczne. Dla starszych dziewczyn (12-19 lat) zainteresowanych tańcami dancehall, house, funky i jazz prowadzimy zespół "Projekt". Swoje umiejętności uczestniczki wielokrotnie prezentują podczas występów na różnych scenach zdobywając przy tym nagrody i wyróżnienia. Dla dzieci i dorosłych zainteresowanych stepem prowadzimy zespoły Tap Dance Junior (6-12 lat) - rozpoczęcie zajęć 3 września godz. 16.30; Tap Dance (13-19 lat) - rozpoczęcie zajęć 3 września godz. 17.30; Tap Dance Club (dorośli) - rozpoczęcie zajęć 5 września godz. 18.00. Taniec w butach z blaszkami prowadzony w naszej placówce dzięki bardzo oryginalnym aranżacjom zaskoczy niejednego. Dowodem na to są liczne występy poza murami "Koszutki" oraz nagrody. Dzięki doskonałej kadrze, strojom i profesjonalnie przygotowanemu zapleczu technicznemu każde dziecko ma szansę rozwijać swoją taneczną pasję, a dorośli mogą zrealizować swoje niespełnione marzenia. Przyjdź i przekonaj się.

ZAPISY PRZYJMUJE SEKRETARIAT CODZIENNIE W GODZINACH 8.30-19.30


PLASTYKA

Twoje dziecko ładnie maluje lub rysuje? A może chce się dopiero tego nauczyć? Przyprowadź je do nas, a my mu umożliwimy rozwijanie technik twórczej ekspresji poprzez malowanie farbami olejnymi, akwarelami, rysowanie pastelami, węglem oraz próbując oryginalnych metod tworzenia przestrzennego takich jak figury z masy solnej, origami oraz rzeźby. Gwarantujemy udział w wielu konkursach plastycznych zarówno lokalnych jak i ogólnopolskich. Nasza plastyka jest dla każdego dziecka. Rozpoczęcie zajęć 3 września godz. 16.00-17.30.

ZAPISY PRZYJMUJE SEKRETARIAT CODZIENNIE W GODZINACH 8.30-19.30


STUDIUM MUZYCZNE

Dziecko od najmłodszych lat reaguje żywiołowo na muzykę? Pragniesz, aby miało kontakt z dziełami największych kompozytorów i rozwijało się artystycznie pod okiem nauczycieli, których muzyka jest całym życiem? Przyprowadź je do nas. Nasze sekcje nauki gry na keyboardzie, pianinie i gitarze, co roku kształcą dużą grupę uczniów. Dzięki grze na instrumentach dzieci mają okazję do zapoznania się nie tylko z twórczością kompozytorów klasycznych, ale również mogą sami wykonać największe przeboje muzyki popularnej ostatnich lat. Doskonałym urozmaiceniem takiej nauki, są odbywające się kilkukrotnie w ciągu roku występy na naszej scenie, na które przychodzi zaproszona publiczność oraz udział (z licznymi sukcesami) w wielu konkursach poza MDK.

ZAPISY PRZYJMUJE SEKRETARIAT CODZIENNIE W GODZINACH 8.30-19.30


TWÓRCZY ZAKĄTEK

To zajęcia dla rodziców, którzy chcą twórczo spędzić czas razem ze swoimi pociechami, kształtując przy tym ich charakter oraz twórczo je rozwijać. To wyjątkowe spotkania przygotowane z myślą o stymulowaniu rozwoju dziecka i wzmacnianiu wzajemnego zaufania pomiędzy rodzicami, a dziećmi. Gwarantujemy całkowity brak nudy!

ZAPISY PRZYJMUJE SEKRETARIAT CODZIENNIE W GODZINACH 8.30-19.30