Miejski Dom Kultury „KOSZUTKA"

Urodziny Miasta Katowice

14 września (niedziela) o godz. 17.00

Zapraszamy na koncert z okazji 149 rocznica nadania Katowicom praw miejskich w wykonaniu artystów IPiUM "Silesia" w Katowicach. Na scenie wystąpią Agnieszka Porzuczek - fortepian, Agnieszka Sawicka - skrzypce, Anna Cierpisz - wiolonczela, Katarzyna Makowska - fortepian. W programie: Beethoven - 3 Bagatele op. 33, Chopin - Barkarola Fis-dur op. 60, Saint-Saens - Introdukcja i Rondo Capriccioso, Paganini - Kaprys XXIV, Wieniawski - Polonez D-dur, Cassado - Suita na wiolonczelę solo; Paganini - Wariacje nt. z opery "Mojżesz" Rossiniego. Wstęp wolny.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2014

16 września (wtorek) o godz. 10.00

Zapraszamy na imprezę dydaktyczną dla dzieci szkolnych pod hasłem "Hankejsi w dzrzewionce, czyli dawniej na śląsku". Podczas tego wydarzenia dzieci będą mogły poznać dawne śląskie tradycje obrzędowe (m.in. wodzenie niedźwiedzia, babski comber, polterabend), zwyczaje życia codziennego (m.in. porządki, skubaczki, tyta), dawne rozrywki dorosłych i dzieci, a także zapoznają się ze "śląską godką", śląskimi pieśniami i tańcami, ludowymi strojami oraz dawną śląską kuchnią. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Salon Artystyczny

"Spotkania z muzyką"
19 września (piątek) o godz. 17.00

Zapraszamy na spotkanie o fenomenie muzyki Wojciecha Kilara. Wykład wygłosi prof. Leon Markiewicz. W programie przewidziano również wysłuchanie wybranych dzieł Mistrza. Prowadzenie Barbara Surmanowa. Wstęp wolny.

Galeria Artystyczna

"Bieguny i mosty"
23 września (wtorek) godz. 17.00

Zapraszamy na spotkanie z okazji odsłonięcia płaskorzeźb Wojciecha Kilara ("Ślązaka ze Lwowa, ale Ślązaka" - jak mówił o sobie, jednego z największych polskich kompozytorów współczesnych) i Andrzeja Urbanowicza (malarza, eseisty, znawcy i propagatora buddyzmu, ikony polskiego undergroundu artystycznego, animatora kultury niezależnej) w Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim. O wybitnych postaciach i ich twórczości rozmawiać będą prof. Tadeusz Sławek i red. Maciej Szczawiński. Spotkanie poprzedzi koncert IPiUM "Silesia" w Katowicach w wykonaniu Śląskiego Oktetu Gitarowego, który zaprezentuje: L. van Beethoven - Uwertura Eroica (opr. na oktet F. Wieczorek), J. Turina - 5 tańców cygańskich (opr. na oktet F. Wieczorek), W. Kilar - Orawa (opr. na oktet F. Wieczorek). Wstęp wolny.

Klub Podróżnika

"Nowa Zelandia - krajobrazy z końca świata"
29 września (poniedziałek) godz. 17.00

Zapraszamy na spotkanie z Włodzimierzem Musiałem - podróżnikiem-pasjonatem, fotografem i pilotem egzotycznych wypraw, który w swych ponad 60 dalekich podróżach dotarł do 40 państw pozaeuropejskich na 5 kontynentach. Spotkanie pt "Nowa Zelandia - krajobrazy z końca świata" odbędzie się w ramach cyklu "Klub Podróżnika" i będzie urozmaicone pokazem slajdów z podróży W. Musiała. Jak sam podróżnik powiada - gdy odwiedza odległe kraje, stara się uchwycić w fotografii ich specyficzny charakter i piękno. "Slajdowisko", które zaprezentuje jest efektem jego czterech wypraw do Kraju Kiwi, które odbył w kilku ostatnich latach, spędzając tam w sumie ponad 8 tygodni. Wspaniała przyroda, niesamowite i różnorodne krajobrazy to główne atuty Nowej Zelandii. Dwie główne wyspy kraju są zdecydowanie odmienne w swym charakterze: w krajobrazach Wyspy Północnej dominują wulkany i zjawiska geotermiczne: rejon Rotorua, Park Narodowy Tongariro. Bardziej dzika Wyspa Południowa to w znacznej części obszary chronione m.in.: Park Narodowy Westland, Park Narodowy Mt. Cook, Park Narodowy Fiorland. Zachwyt budzą Alpy Południowe, lodowce, fiordy, liczne jeziora polodowcowe i… lasy deszczowe. Oczywiście wszędzie można natknąć się na zielone pastwiska i stada owiec. Wszystko to będzie można lepiej poznać słuchając barwnych opowieści Włodzimierza Musiała o jego wyprawach. Spotkanie poprowadzi Gabriela Łęcka (wstęp wolny).