W obiektywie
8 Kwietnia 20158 kwietnia (środa) godz. 17.00
GONGLADY YOLANDA (Jolanta Wieteska)
Mistrzyni gry na gongach, od 2001 r. uczennica Dona Conreaux, światowej sławy amerykańskiego Mistrza Gongu i Nauczyciela; tłumaczka języka angielskiego i francuskiego, absolwentka Studiów podyplomowych na Uniwersytecie Śląskim w zakresie psychologii behawioralnej.
Od 2008 r. prowadzi sesje relaksacyjne zwane „Kąpielami w dźwiękach gongów i mis tybetańskich”, praktykuje intuicyjną grę na gongach i misach tybetańskich.
Od 2011 r. jest znana szerszemu gronu słuchaczy. Towarzyszy artystom dźwiękami gongów i mis tybetańskich oraz różnych instrumentów perkusyjnych na wernisażach malarskich, wieczorach poetyckich, gra koncerty w klubach i domach kultury. Prowadzi zajęcia z dziećmi zatytułowane Odgłosy przyrody i podróż w dźwiękach gongów.
Zarówno koncerty, jak i sesje relaksacyjne oraz terapeutyczne wprawiają w dobry nastój i pozostawiają niezapomniane wrażenia.
GONGI I MISY TYBETAŃSKIE
Ich początki sięgają epoki brązu. Gongi znajdowane są na wszystkich kontynentach.
Misy śpiewające i gongi po uderzeniu wytwarzają multifoniczne i poliharmoniczne półtony i alikwoty, co czyni ich dźwięk niepowtarzalnym. Uzdrawiający dźwięk oddziałuje on na słuchacza poprzez odczucie fizycznej fali dźwiękowej, która rozluźnia mięśnie i tkanki. Doświadczenie samego dźwięku oraz wibracji niedostrzegalnych ani zmysłem czucia, ani zmysłem słuchu wycisza, łagodzi emocje, uspokaja. Niezwykłe właściwości dźwięku gongów i mis tybetańskich są szeroko wykorzystywane w terapii dźwiękiem, relaksacji, medycynie naturalnej na całym świecie. Bardzo obiecujące efekty osiąga się w pracy z dziećmi nadpobudliwymi, z porażeniami, dziećmi autystycznymi. W pracy z osobami dorosłymi obserwuje się łagodzenie objawów bólowych, łagodzenie napięć na poziomie fizycznym i emocjonalnym, ogólne uspokojenie i wyciszenie.
Medytacje w dźwiękach gongów i mis, których wibracja pozwala łatwo osiągnąć stan fal mózgowych alfa, a nawet teta, to niezwykłe doświadczenie. Leczniczą moc muzyki, wpływ dźwięku gongów i mis na ciało człowieka opisał Fabien Maman w swojej książce Rola muzyki w XXI wieku.
Podobne wiadomości:
- TANZANIA "W Obiektywie" Leszka Szczasnego 2018-04-04
- W Obiektywie "Szukając raju - spacerem po ogrodzie włoskim, francuskim i angielskim" 2018-03-14
- W Obiektywie: Mówią wieki czyli 800 lat tradycji akademickiej w Oksfordzie 2017-11-08
- W OBIEKTYWIE: DUŃSKA HYGGE – MIT, CZY PRAWDA? 2017-10-25
- W obiektywie: STATKIEM PO JEZIORZE GENEWSKIM - LOZANNIE I OKOLICACH 2017-05-24
- W Obiektywie: Chiny - w kraju ryżu, herbaty i smoków 2017-04-19
- ŚLADAMI WALECZNYCH WIKINGÓW – NIE TYLKO W NORWEGII 2017-03-22
- W Obiektywie: "Na ekwadorskich ścieżkach" 2017-01-13
- W Obiektywie: Najpiękniejsze Katedry Europy 2016-12-14
- W OBIEKTYWIE: AFRYKA 2016-11-09